نقشه

معرفی منطقه

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه زنجان از حدود سال 1316 با نام شعبه پخش زنجان بعنوان یکی شعب ناحیه قزوین شروع به فعالیت نموده و پس از تغییرات سازمانی و با تشکیل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی یکی از چهار شرکت اصلی وزارت نفت در اوایل سال 1368 با تغییر منطقه قزوین از ناحیه به منطقه، زنجان نیز با عنوان ناحیه به فعالیت خود ادامه داد و از اواخر سال 1372 از منطقه قزوین جدا شده و یکی از مناطق مستقل شرکت با سه ناحیه (مرکزی، خدابنده و ابهر) و یک انبار نفت می باشد که از سال 1366شروع به ساخت و در سال 1371 به بهره برداری رسیده است .در حال حاضر در حوزه توزیع فرآورده های نفتی  برای مصارف حمل و نقل، صنایع، کشاورزی و مصارف حرارتی روستائی و 365.000 متر مکعب گاز طبیعی در بخش حمل و نقل در شاهراه ترانزیتی شمالغرب کشور با همسایگی با هفت استان (قزوین، همدان، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجانشرقی، اردبیل، گیلان) فعالیت دارد.

انبار نفت شهید تندگویان زنجان در 12 کیلومتری ضلع غربی استان زنجان قرار دارد .به طور متوسط تعداد 120 نفتکش تحت پیمان 4 شرکت پیمانکاری از انبار خارج وبه مجاری عرضه و مصرف کننده ارسال میگردد.

 

 ردیف فرآورده متوسط فروش ماهیانه 
 1  بنزین  25 میلیون لیتر
 2  نفت گاز  29 میلیون لیتر
 3  نفتکوره  2 میلیون لیتر
 4  نفت سفید  6 الی 7 میلیون لیتر
 CNG  400 هزار متر مکعب

مرکز سوختگیری زنجان از خرداد ماه سال 1386 همزمان با پرواز هواپیماهای فوکر شرکت هواپیمایی آسمان  فعالیت خود را آغاز نمود .

ناحیه مرکزی زنجان یکی از نواحی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه زنجان می باشد که در شهر زنجان که مرکزیت استان نیز در آن میباشد واقع است و امور مربوطه به پخش فرآورده های نفتی را در چهار شهرستان زنجان – ایجرود – ماهنشان – طارم را بر عهده دارد ناحیه خدابنده یکی دیگر از نواحی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه زنجان می باشد که در شهر قیدار مرکز شهرستان خدابنده قرار دارد و امور مربوطه به پخش فرآورده های نفتی در شهرستان خدابنده را بر عهده دارد و ناحیه ابهر امور مربوطه به پخش فرآورده های نفتی در شهرستانهای  ابهر، خرمدره و سلطانیه  را بر عهده دارد.

 


زنجان

 

زَنجانْ تلفظ (: زنگان) مرکز استان و شهرستان زنجان در شمال‌غرب ایران و از بزرگترین شهرهای شمال غرب ایران است؛ و براساس آمارنامه‌های منتشر شده دارای ۴۱۶۸۵۱ نفر جمعیت در سال ۱۳۸۹ خورشیدی، نوزدهمین شهر کشور از لحاظ جمعیت محسوب می‌شود. مساحت شهر زنجان نیز قریب ۸۱کیلومترمربع است

نام زنجان عربی‌شده واژه زنگان است. مردم منطقه هنوز هم تلفظ زنگان را به کار می‌برند. شهر زنجان در دره زنجان‌چای (از شاخه‌های قزل‌اوزن قرار گرفته و سر راه شوسه و راه‌آهن تهران به تبریز می‌باشد. صنایع دستی از قبیل ورشوسازی و نقره‌سازی و ملیله کاری و چاروق‌دوزی و چاقوسازی و فرش‌بافی (فرش زنجان) آن مشهور است. زنجان از شمال به شهرستان طارم و خلخال و میانه و از مشرق به سلطانیه و طارم و از جنوب به خدابنده و ایجرود و از غرب به شهرستان ماه‌نشان محدود است و از سطح دریا ۱۶۶۳ متر ارتفاع دارد. از جمله شرایطی که فلسفه وجودی شهر زنجان را در منطقه تبیین و توجیه می‌نماید، وجود راه ارتباطی فلات مرکزی ایران به منطقه آذربایجان در منطقه، حاکم بودن شرایط مناسب اوضاع توپوگرافی، وجود اراضی مسطح با شیب ۲٪ در منطقه کوهستانی و بالاخره لزوم مرکز مبادلاتی تولیدات کشاورزی و ارائه خدمات متقابل به روستاهای حوزه نفوذ به ویژه ایالات پنجگانه مستقر در منطقه بوده‌است می‌رساند که این پدیده در شکل گیری شهر و محله بندی آن عامل تعیین کننده می‌باشد.

پیشینه تاریخی

 

در مورد وجه تسمیه شهر زنجان تاکنون نظرات گوناگونی ازسوی پژوهشگران و نویسندگان ارائه شده است. قدیمی‌ترین نامی که به این منطقه اطلاق شده است آندیا Andia و سپس زندیگان به معنای اهل کتاب زند (معروف‌ترین کتاب آیین زردشتی ساسانی و گان از پسوندی فارسی است که در دوره ساسانیان بر این منطقه گذاشته شده است. گفته می‌شود بنای شهر زنجان در زمان اردشیر بابکان ساخته شده و در آن زمان نام شهین یعنی منسوب به شاه به آن اطلاق می‌شده است. هم اکنون روستایی چسبیده به شهر با نام سایان وجود دارد که به احتمال تغییر یافته شاهین ویا شهین بوده است. از اواخر دوره قاجاریه به علت استقرار ایل خمسه نام خمسه نیز بر آن نهاده شد.

حمدالله مستوفی، تاریخ‌نگار نامدار، بنیاد شهر زنجان را از اردشیر بابکان، سردودمان ساسانیان دانسته و نام نخستین این شهر را شهین ذکر کرده‌است. در لغتنامهٔ دهخدا هم در سرواژهٔ شهین چنین نوشته: «شهین نام شهر زنگان است و معرب آن زنجان باشد و گویند این شهر را اردشیر بابکان بنا کرده‌است.». شهری بود بزرگ در میان ری و آذربایگان، و وجه تسمیه آن، مخفف زندگان یعنی اهل کتاب زند است، و زندیگان زنگان شده و دال او محذوف گردیده.

آثار تاریخی

· بازار زنجان، طولانی ترین بازارسرپوشیده ایران

· مسجد میرزائی اوایل صفوی

· مسجد جامع زنجان دورهٔ قاجار

· مسجد چهل‌ستون زنجان دورهٔ قاجار

· مسجد جمیله خانم دورهٔ قاجار

· مسجد اسحاق‌میرزا دورهٔ قاجار

· مسجد عباسقلی دورهٔ قاجار

· مسجد دمیریه دورهٔ قاجار

· بقعه میرزا ابوالقاسم زنجانی دورهٔ قاجار

 

      · خانه شیخ‌الاسلامی دورهٔ قاجار

     · خانه بهمنی دورهٔ قاجار

     · خانه توفیقی اواخر قاجار

     · خانه مقدم دورهٔ قاجار

     · خانه خدیوی دورهٔ پهلوی

     . کارخانه کبریت سازی (دورهٔ پهلوی) که در حال حاضر به عنوان موزه بازگشایی شده است

     · (بنای رخت‌شوی‌خانه (دورهٔ پهلوی

· کاروانسرای( سنگی (دورهٔ صفویکاروانسرای دخان دورهٔ قاجار حمام حاج‌داداش دورهٔ قاجار

· پل سردار دورهٔ قاجار

· پل حاج سید محمد دورهٔ قاجار

·پل میر بهاءالدین دورهٔ قاجار


 


صنایع دستی و سوغات

 

    مرسوم‌ترین سوغاتی زنجان چاقو و چاروق (نوعی کفش زنانه ایران باستان) و فرش زنجان (با طرحی معروف به ریز ماهی) و ملیله‌کاری است. صنایع دستی زنجان عبارتند از:

           چاروق دوزی    ملیله کاری شامل سینی، سرویس بشقاب کاسه و وسایل مصرفی، وسایل زینتی      

    چاقو سازی شامل کارد آشپز خانه و میوه خوری و همچنین قندشکن، قلم تراش

     گلیم بافیش

     فرش بافی

    تذهیب، تراش سنگ‌های قیمتی، رنگرزی، منبت کاری، نگارگری، مصنوعات چرمی، معرق چوب و قلم زنی. دراستان زنجان رشته‌های مختلف دیگر صنایع دستی رواج دارد. از آن جمله گلیم بافی در ابهر، قیدار و زنجان روستاهای آن گیوه دوزی ابریشمی و نخی در انگوران و زنجان، رنگرزی در ابهر، زنجان، قیدار، سفالگری در روستای قلثوق، جاجیم‌بافی نواری در شهرستانهای طارم و ماه‌نشان، انگوران، کیسه‌بافی حمامی نواری در انگوران، ماه‌نشان، قیدار را می‌توان نام برد. ضمن آنکه باید گفت قالی‌بافی از جمله هنرها و حرفه‌هایی است که در اکثر شهرها و روستاهای استان زنجان رونق و رواج دارد.

 مشخصات ستاد منطقه و ناحیه مرکزی

 

زنجان - بلوار آزادی - روبروی شهرداری - خیابان نفت -

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه زنجان

کد پستی : 16839-45167

صندوق پستی : 368-45195

تلفن : 5-4-33338562

فکس ستاد منطقه : 33338084

فکس ناحیه مرکزی : 33338083

مشخصات ناحیه ابهر

 

آدرس : ابهر ، خیابان طالقانی جنوبی ، خیابان نواب شرقی ، پلاک 37 ، کد پستی : 4561747795  شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه زنجان - ناحیه ابهر

تلفن : 02435279659 

فکس : 02435276111

مشخصات ناحیه قیدار

آدرس : قیدار ، خیابان امام ، خیابان سهروردی ، پلاک 51 ، کد پستی : 4581947843   شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه زنجان - ناحیه قیدار

تلفن : 02434222595

فکس : 02434226352

                                  

 

   


مشخصات انبار نفت شهید تندگویان

 آدرس :  کیلومتر 12 جاده قدیم زنجان - قزوین - بعد از پلیس راه

تلفن : 8-33799701 -024

فاکس : 33799802-024

 

 

زنجان - بلوار آزادی - روبروی شهرداری - خیابان نفت،شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه زنجان

کد پستی :           16839-45167

صندوق پستی :        368-45195

                                                            تلفن :               5-4-33338562

 نام و نام خانوادگی

 سمت

حمید حبیبی

 مدیر منطقه

علی مقدم

 معاون منطقه

 مهدی علی حسینی

 مسئول دفتر مدیریت

ناصر قربانی

 کشیک منطقه

بیت الله ذوالقدر

رئیس ناحیه سیار 

 
منشور اخلاقی

شناسنامه سایت

تاریخ راه اندازی سایت:

شهریور ماه سال 1388
مدیر سایت:
روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه زنجان

وب سایت منطقه زنجان از شهریور ماه سال 1388 با مسئولیت روابط عمومی وقت شروع به فعالیت کرده است و با گذشت زمان و دریافت راهنمایی های لازم از طرف ستاد مرکزی و روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران به ترتیب خواسته های آنان در سایت لحاظ گردیده است. این وب سایت در مهر ماه 88 یک بار و در آذر ماه همان سال برای بار دوم در طول سه ماه مورد بازبینی قرار گرفته است و در سال های 89 و 90 و 99 نیز چندین بار بروز رسانی سایت انحام شده است.